Наприкінці березня у Києві ми допомагали в організації кількох значних для боротьби за чистоту довкілля подій. Особливо цікавим і важливим став Національний семінар «Вдосконалення екологічного моніторингу в Чорному морі» проекту Emblas, який фінансує Єврокомісія. Цей проект має на меті увідповіднити стандарти, за якими відстежують стан Чорного моря, до європейських, і не тільки в Україні, а й в Грузії та Росії.

Зайве казати, що проект починався за кілька років до анексії Криму. Нинішня ситуація поставила під загрозу не одну програму міжнародної співпраці, але екологи трьох країн не здаються і намагаються максимально реалізувати поставлені завдання. Нинішній семінар був розрахований на суто українських учасників. Та хоч би як і в який спосіб не намагався будь-хто змінити кордони, море кордонів немає: брудні стоки, злиті в одному місці узбережжя, неодмінно дадуться взнаки в іншому його кінці.

Україна втратила внаслідок анексії Криму свою провідну фахову установу – Інститут біології південних морів у Севастополі, який сьогодні фактично знищений російською бюрократією. Новий інститут створюють на базі колишньої філії в Одесі. Попри труднощі, Україна робить усе, щоб запровадити сучасні підходи до моніторингу ситуації: тут і оцінка чистоти води і наявності забруднень, і уніфіковані практики досліджень, і рівень фінансування.

Окремо стоїть проблема біологічного різноманіття. Адже не тільки важливо знати його рівень, щоб зберегти його. Мало хто знає, що Чорне море викликає серед учених суперечки щодо того, які види вважати «своїми», автохтонними, а які – примандрували десь здаля дуже чи не дуже давно.

Захід у Києві відбувався у готелі «Русь» і зібрав кілька десятків учасників – учених, експертів, екологів та профільних посадовців. «Arena CS» допомогла організувати подію належним чином, забезпечивши зручну подорож учасникам і вчасний приїзд, якісне місце проведення, хороший кейтерінг. Ми маємо за честь долучитися до порятунку Чорного моря. Організація таких заходів в Україні – чудова ознака того, що, попри складні обставини, важливість базових, фундаментальних речей, таких як довкілля, не змінюється.