До 2100-го року населення Землі може досягти 22-х млрд, з них 17 млрд складуть жителі африканського континенту. Чи витримає нас планета? Як природа відреагує на такий значний приріст населення? Кого ми витіснимо з цього світу? Але про все по черзі…
Що таке перенаселення?
В Інтернеті нас продовжують лякати наступаючою кризою перенаселення. Наскільки вона близька?
Власне, криза перенаселення настає, коли число людей перевищує обсяг ресурсів для існування. Поки така тенденція не виникла. Голод і безробіття в окремих країнах пов’язані з неефективною економічною політикою.
Недавнє дослідження, проведене ООН, показало, що майже 40% вироблених харчових продуктів йде на смітник. Фермери та магазини не встигають своєчасно продати їстівні товари. Віднедавна виробники й продавці продовольства стали все частіше віддають незбуту продукцію на благодійність.
Дослідники також відзначають, що багато земель, які знаходяться в розпорядженні аграріїв, використовуються не цілком ефективно. Разом з тим, людство має ще досить вільної землі, придатної для сільськогосподарських цілей. За оцінками вчених, сьогоднішніх запасів їжі достатньо, щоб забезпечити кожну людину 4000 ккал в день.
Так що про голод говорити ще дуже рано. Як показують світові тенденції, з роками ситуація не погіршиться.
Без питної води ми також не повинні залишитися. Згідно з новими дослідженнями, в посушливих регіонах на великих глибинах зберігаються значні обсяги прісної води.

Планета густо населена і це ще не кінець
Мільярдне населення людей тягне за собою іншу біду — надмірне споживання. Ми любимо жити напоказ і не замислюємося, як ненаситність і марнотратство шкодять природі. Масове виробництво, енергосектор і транспортна сфера менше, ніж за 1 століття встигли спровокувати незворотні кліматичні зміни. Це вже запустило механізм глобального потепління. Даний фактор може виявитися згубним для всього людства.
У нових кліматичних умовах місць, придатних для життя людей, стане значно менше. Крім того, погана екологія є однією з поширених причин смерті малолітніх дітей.
За даними ВООЗ, 1,7 млн дітей у віці до 5-ти років помирає щорічно через забрудненість довкілля. Неякісне повітря здатне провокувати низку захворювань, небезпечних для здорового розвитку та життя немовлят.
За рівнем забрудненості навколишнього середовища справжнім рекордсменом виявився 2018-й рік. Тоді сумарний обсяг викидів СО2 (вуглекислого газу) становив 55,3 гігатонни, що майже на 2 гігатонни перевищило показники 2017-го року.
Саме вуглекислий газ створює парниковий ефект, що розігріває планету. Якщо темпи виробітку не знизити, до кінця ХХI століття середня земна температура підвищиться на 3,2 °С. Це обернеться руйнівними наслідками для всієї планети й людства. Максимально допустимими підвищенням температури є 1,5 оС. Всі заходи, що застосовуються розвиненими країнами для збереження навколишнього середовища, поки залишаються незначними.
Епоха локдаунів також не змогла істотно допомогти природі. Після повної зупинки виробництва навесні 2020-го року спрацював ефект пружини. Повернувшись зі строгого карантину, бізнес почав старанно надолужувати втрачене.
Крім того, значний обсяг викидів СО2 продукують слаборозвинені країни, що не мають засобів на створення «зелених» технологій.

Багаторазові еко чашки – ARENA CS
Як врятувати екологію?
Перехід на екологічну економіку — це дуже непростий і довгий процес. Проте, він відбувається. Але, щоб врятувати планету від нас самих і при цьому залишитися в живих, необхідно застосувати безліч заходів. Найдоступнішою з них для кожної людини є посадка зелених насаджень.
Дослідження показали: дерева і чагарники здатні відстрочити температурний апокаліпсис. До того ж те, що нам заважає, зараз нам допоможе.
СО2 і викликаний парниковий ефект сприяють швидкому росту зелені навіть у регіонах, які раніше вважалися несприятливими для росту дерев.
Користі від зелених насаджень набагато більше, ніж може здаватися:
- Дерева ефективно відбивають сонячний ультрафіолет;
- Забезпечують провітрювання;
- Корегують потоки повітряних мас;
- Запобігають вивітрюваності ґрунту;
- Виводять токсичні гази з повітря;
- Перетворюють вуглекислий газ на кисень;
- Виводять пил;
- Знижують локальну температуру повітря;
- Вбирають дощову вологу, запобігаючи руйнуванню інфраструктури та місцевого рельєфу;
- Очищають навколишнє середовище від шкідливих бактерій;
- Іонізують повітря.
Цікаво, що свої корисні якості дерева і чагарники не втрачають навіть в зимову пору, коли їхні гілки оголені.

Висадка дерев – ARENA CS
Озеленення території стало особливо актуальним для міст. Мікроклімат урбанізованих територій значно відрізняється від клімату в сільській місцевості. Проблема глобального потепління стала особливо гострою для сучасних міст, що розігріваються висотними будинками і заводськими викидами. Тому, кам’яні джунглі потребують якісної рекреації. До того ж, зелені насадження в міському середовищі повинні формувати єдину екосистему і сполучатися з місцевими водоймами. В такому випадку озеленення міст буде дійсно ефективним.
Цікаво, що під впливом парникових газів планета почала озеленювати сама себе. Зокрема, значних змін зазнав клімат Сахари. Тепер в найсухішій частині планети почала прорізатися зелень. На прилеглих територіях місцеві жителі вже випасають худобу. За оцінками вчених, до 2100-го року пустеля перетвориться в зелену і родючу місцевість, придатну для життя людей. Таке вже було в історії Сахари. Приблизно 20.000 років тому мертва пустеля була зеленою саванною, в якій мешкали люди.
Але разом із Сахарою озеленюються території вічної мерзлоти. Крім доісторичних рослин звільняються доісторичні віруси, до яких сучасний імунітет не підготовлений. COVID може бути одним з них. Які небезпеки ще може оголити стара крига — поки точно невідомо. Тому, людство повинно згуртуватися навколо ідеї екологічного життя заради власного порятунку.
Що під силу простим людям?
Поки влада різних країн не готова кардинально змінити економічну модель, щоб зробити її екологічною. На її дії також впливають меркантильні інтереси енергетичного бізнесу. Очевидно, акції протестів, петиції та інші подібні інструменти можуть вплинути на політику. Але цього не достатньо.
Важливим кроком до порятунку слугує глобальне озеленення, до якого може долучитися кожен з нас.
Засновниця івент-агенції ARENA CS Яна Матвійчук закликає громадськість не сидіти склавши руки:
«Досить чекати, поки політики або великі корпорації розв’яжуть всі проблеми! Цього не станеться, якщо ми не будемо діяти».
Як зазначає Яна Матвійчук, негативні кліматичні зміни лежать на совісті всього людства, тому всі ми повинні взятися за виправлення ситуації. Зробити це не так складно. Наприклад, можна посадити дерево. Ефект від такого вчинку буде якісним і довговічним. Бізнес леді також акцентує, що наші дії впливають на культуру майбутнього покоління.
На думку Яни Матвійчук, сучасні українці повинні бути більш свідомими і відповідальними, якщо хочуть побудувати сильну та успішну країну. Тому, компанія ARENA CS приєдналися до еко проєкту «Greening of the Planet».

Яна Матвійчук з сім’єю
За словами Юлії Гулевич, керівника маркетингового відділу ARENA CS, участь в глобальному озелененні — лише один із соціальних проектів компанії:
«Наша івент агенція, як важлива частина культурного світу, активно долучається до процесу розвитку демократії та громадянського суспільства через організацію соціально значимих подій. Як відповідальний бізнес, ми чітко усвідомлюємо, що ніхто нічого глобального за нас не зробить».

Zero waste IT Weekend 2019
Варто відзначити, що ARENA CS вже третій рік поспіль здійснює екологічні ініціативи. Як відповідальне івент агенція, ARENA CS не використовує неекологічні матеріали на заходах просто неба. Компанія також долучається до утилізації та переробки сміття. У своїх івентах ARENA CS надає перевагу матеріалам, що не загрожують навколишньому середовищу. Менеджери компанії планують найбільш практичну логістику для зниження негативного впливу на довкілля. Щоб не погіршувати екологію Києва, ARENA CS здійснює корпоративні перевезення електропікапом. Так 93% доставок матеріалів проходить на виключно чистій енергії.
Як зазначає Юлія Гулевич, участь в «Greening of the Planet» — це важлива частина ланцюжка подій, які ARENA CS спрямовує на збереження чистого довкілля. Гулевич закликає бізнес і простих громадян залишити позитивний слід в історії, а не наслідити в ній.
Приєднатися до проєкту «Greening of the Planet», ініційованого активістами CEO CLUB Ukraine, може будь-хто. Масова посадка дерев в Україні запланована на 10-е квітня, а вже зараз проєкт має залученість активістів по всій Планеті.
Дізнатися більше про проект «Greening of the Planet» можна тут:
Бережіть природу, поки вона не вирішила позбутися вас!
Маєш питання щодо змісту статті? Звертайся до авторки