Івенти в укриттях — нова нормальність для України, яка мужньо борониться від навали російських окупантів. Те, що ми продовжуємо ходити на концерти, вчитись, зустрічатись заради розвитку бізнесу, науки, громади — робить честь нашій витримці та мотивації. Та ініціаторам таких івентів варто потурбуватись про максимальну безпеку відвідувачів. Запити «локація для івенту в бомбосховищі» та «укриття на 500 осіб» гуляють професійними групами та чатами. Адже ризики відомі, реальні та залишаються високими. Тож ця стаття присвячена, в першу чергу, ініціаторам та організаторам подій, і містить чітку інструкцію щодо вибору та підготовки локацій в укриттях.

Арена Сі Ес, агенція, укриття, локація під землею

Тренінг під час повітряної тривоги переноситься в укриття

З чого почати?

Вимоги до захисних споруд прописані одразу у декількох офіційних документах. Вони настільки детальні, що визначають навіть розміри табличок на вході та колір труб всередині. Згідно з правилами, розрізняють декілька варіантів захисних споруд. Проте, щоб уникнути плутанини, у межах цієї статті будемо використовувати терміни «локація» та «укриття».

Отож, завдання організатора івенту — створити безпечні умови. Передусім, локація має захищати від повітряних загроз. Отже, це має бути підземна споруда. Ось основні вимоги:

  • транспортна доступність (але локація має бути розташована якомога далі від військових та стратегічних об’єктів);
  • можливість приватного використання. Тобто публічні і навіть приватні сховища в людних місцях ідеально не підходять: до них не можна обмежувати вхід населення під час повітряних тривог;
  • наявність запасного виходу на випадок блокування основного;
  • достатня пропускна здатність входів (залежить від кількості людей на івенті);
  • наявність в укритті санвузлів;
  • відсутність каналізаційних магістралей чи труб гарячого водопостачання безпосередньо в приміщенні;
  • справна мережа приточної вентиляції;
  • умови для безперервного перебування людей всередині не менше ніж двох діб (обов’язкова безпекова норма).

Зараз розглянемо вимоги до укриття для проведення івенту більш детально.

Що має бути всередині укриття для проведення івенту?

ARENA CS конференц зал

Одна з небагатьох обладнаних локацій в укритті – UNIT.City

Мінімальна комплектація підземної локації для проведення будь-якого заходу має бути такою:

  • місця для сидіння. Підходять стільці, лавки, пуфи – обирайте згідно з форматом заходу;
  • пляшки з питною водою з розрахунку 2 л на одну особу (на добу);
  • ємність з технічною водою або наявність підключення до централізованого водопостачання;
  • продукти харчування у спеціалізованих контейнерах;
  • каналізація і санвузли або альтернативні варіанти за їх відсутності;
  • резервні елементи освітлення (підходить будь-що: від ліхтариків на батарейках до свічок);
  • засоби для гасіння пожеж (про них — нижче);
  • телефони, рації, радіоприймач чи інші засоби оповіщення та зв’язку;
  • набір для надання медичної допомоги;
  • інструмент для аварійно-рятувальних робіт (лопати совкові та штикові, сокири, ломи, пилки по металу та дереву).

Протипожежна безпека в укритті

Споруда має відповідати Правилам пожежної безпеки в Україні, а також актуальним будівельним нормам і протипожежним стандартам. Локацію треба забезпечити первинними засобами пожежогасіння, обладнати системою внутрішнього протипожежного водопостачання, пожежної сигналізації та автоматики. Місце розташування засобів пожежогасіння, а також план евакуації треба позначити та постійно освітлювати.

Місця розташування людей (стільці абощо) повинні бути виготовлені з негорючих матеріалів. Також краще не використовувати для декорування івенту синтетичні матеріали, бо у разі займання вони виділятимуть отруйні речовини. Ну і, звичайно, заборонено використовувати радіоактивні, хімічні та легкозаймисті речовини. Тож піротехнічне чи фаєр шоу на івенті планувати не варто (сумний жарт воєнного часу).

Концерт в метро

Монтаж івенту в київському метро

Підземна локація для івенту: вимоги до входів

Вільний доступ і достатня пропускна спроможність, можливість безпроблемного входу та виходу для осіб з інвалідністю — основні вимоги до цих зон на локації. Варто простежити, щоб підходи до дверей та самі двері були справними та чистими, і щоб нічого не заважало доступу. Пандуси — обов’язкові за державними вимогами. Але якщо івент невеликий, і серед гостей гарантовано не буде маломобільних людей, цієї вимоги можна не дотримуватись.

Освітлення укриття

Згідно з вимогами, освітлення має бути штучним. Заборонено прокладати тимчасові мережі, використовувати незакріплене електрообладнання та світильники. До речі, світильники повинні бути захищеними від механічних впливів. І жодних ламп розжарювання та люмінесцентних пристроїв — тільки LED або інші енергоощадні лампи. Додатково треба перевірити, чи доповнені розетки на локації табличками «220 В» — це теж державна вимога.

Температура та вологість

Вимогами визначено, що температура має бути не нижчою за +10 °C. Показник занизький навіть для танцювальної вечірки, не кажучи вже про івент, під час якого гості переважно сидять. Тож варто потурбуватись про більш комфортні умови, а якщо це неможливо — передбачити пледи, гарячі напої та інші безпечні засоби обігріву.

Рівень вологості має бути не вищим за 70%. Щоб температура і вологість залишалися у межах вимог, треба регулярно провітрювати приміщення через входи/виходи.

паркінг укриття івент локація

Підземні паркінги в середмісті можуть розглядатися як локації чи укриття

Чек-лист для перевірки готовності локації

Отже, приміщення знайдене. Як остаточно зрозуміти, що укриття підходить для івенту і є безпечним? Треба переконатися, що:

  1. Загальний стан приміщення (входів, вентиляції, гідроізоляції, захисних елементів) задовільний.
  2. Системи електропостачання, водопостачання, зв’язку, каналізації, а також дверні системи і механізми ізоляції дверей (задраювання) справні.
  3. Температура та вологість відповідають нормам та є комфортними.
  4. Присутні засоби пожежогасіння у повній комплектації та справному стані.
  5. Споруда є герметичною, а вентиляція і фільтрація повітря забезпечуються стабільно (ідеально буде особисто протестувати ці системи протягом мінімум шести годин).

За наявності хоча б одного недоліку локація вважається непридатною для проведення івенту згідно з державними вимогами (бо гарантувати безпеку присутніх буде неможливо). Тож вказані п’ять пунктів — обов’язкові до виконання. У такому випадку ризики будуть значно знижені, а у контролюючих органів не буде неприємних питань до організаторів.

Чи існують такі локації взагалі?

Загалом, у будь-якому великому місті України можна знайти подібні приміщення. Проблема може бути у тому, що за базової технічної придатності вони навряд чи задовольнять клієнтів та гостей, що звикли до залів у 5* готелях чи концерт холах. Доводити до ладу їх доведеться хіба що власним коштом, що не дуже релевантно під час війни. Тож організаторам слід змінювати очікування аудиторії від «стану стін» і ще більше фокусуватися на якості контенту. Після ери онлайн івентів під час пандемії нам не звикати.

Unicef Youth Awards on the metro station

Менеджерка ARENACS Дарія Музиченко під час проведення UNICEF Youth Awards 2022 в метро

Які ж реальні локації найбільш відповідні для проведення подій під час війни?

Що стосується Києва, Дніпра, Харкова, то ідеальними локаціями є станції метрополітену. Вони на 100% відповідають нормам і підходять для безпечних локальних або масових заходів, що вже не раз було підтверджено на практиці організаторами соціально значущих, благодійних заходів.

У інших містах локаціями для масових подій можуть слугувати хіба укриття у великих промислових підприємствах. Це не дуже доцільно, бо стратегічні великі об’єкти можуть бути наступними цілями недолугого ворога. Тому необхідність проведення таких заходів потрібно ретельно зважувати.

Невеликі і нетривалі івенти, що не вимагають довгої та коштовної підготовки і купи обладнання, можна планувати у підземних поверхах торговельних центрів, готелів, офісних приміщень. Головне, аби і гості, і організатори були готові перерватися, якщо укриття знадобиться працівникам чи гостям даної установи під час тривоги.

В якості висновку мушу зазначити, що і до війни більшість організаторів жили в стані голоду на гарні, обладнані, сучасні локації: зокрема, концерт холи і виставкові центри. А коли мова зараз йде про бомбосховища і бункери, то вибір скоротився і поготів. Однак культурне, ділове життя має тривати попри війну: адже ми боремося саме за право жити НОРМАЛЬНО. Події є важливою рисою нормального життя і здорового суспільства. Але на час війни, в умовах браку ідеальних локацій, маємо ретельно обирати приводи, пріоритети і, власне, самі місця.