Закон України № 71-VІІІ oт 28 січня 2014 року внесла кілька серйозних змін в принципи оподаткування. Для розуміння варто розглянути всі особливості докладніше.

Почати варто з того, що існуючі форми оподаткування – а саме загальна та спрощена системи – збереглися. Зміни торкнулися ряду принципів нарахування податків і не тільки.

Загальна система оподаткування доходів ФОП

Основи загальної системи оподаткування доходів фізосіб-підприємців викладені в статті 177 р. IV Податкового кодексу: «Оподаткування доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, які обрали спрощену систему оподаткування».

Оподатковується чистий дохід, який є різницею між загальним оподатковуваним доходом і підтвердженими документально витратами, які стосуються господарської діяльності підприємця.

Про ставку податку
Всі отримані доходи ФОП, які він отримав від своєї господарської діяльності за календарний рік, оподатковуються за однією з двох ставок 15 або 17%.

Ставка 15% призначена для оподаткування від чистого доходу. Ставка 17% стає актуальною, якщо сума оподатковуваного доходу перевищує 10 мінімальних зарплат на місяць. Розмір мінімальної зарплати встановленої на 1 січня звітного.

Ці норми прописані в П. 167.1 ст. 167 Податкового кодексу.

Для розрахунку середньомісячного річного доходу підприємець повинен скласти щомісячний чистий дохід (графа 12 Книги обліку) і розділити його на суму місяців, за які цей дохід був отриманий. Розрахунок ведеться тільки на підставі тих місяців, в яких дохід був. Якщо за певний місяць не було отримано доходів, він не враховується в розрахунках. У разі якщо за результатами сума щомісячного річного доходу не перевищує встановлену законом суму, податкова ставка буде дорівнювати 15% за всі місяці. Якщо ж перевищення десяти мінімальних заробітних плат, встановлених на 1 січня звітного року, є, сума перевищення буде виплачуватися за ставкою 17% за всі місяці.

ФОП нараховують собі авансові платежі самостійно, відображаючи їх у податковій декларації. Сума цих авансових платежів з розрахунку на наступний рік повинна бути не менше 100% від річної суми податку за минулий рік. Авансові платежі потрібно перераховувати кожен квартал рівними частинами по 25% до 15 числа березня, травні, серпні та листопаді.

Якщо вести мову про звітність – фізособа-підприємець подає в Фіскальну службу декларацію за підсумками минулого календарного року. Термін подачі – до 9 лютого року, наступного за звітним. Подача щомісячної і щоквартальної звітності законодавством не передбачена.

Аналізуючи все вищесказане, можна зробити висновок, що, по Налоговимк кодексу України, принципи оподаткування на загальних підставах істотно не змінилися. Зате серйозно змінилися принципи оподаткування за спрощеною системою.

Єдиний податок – перша група
Ставка єдиного податку становить до 10% від мінімальної заробітної плати. Збільшився річний ліміт доходу – з 150 тис. До 300 тис. Грн. Анульовано нижнє обмеження ставки (раніше становило 1% від мінімальної зарплати).

Єдиний податок – друга група
Ставка єдиного податку становить до 20% від мінімальної заробітної плати. Ліміт доходу виріс до 1,5 млн. Грн. (Був 1 млн. Грн.). У ставки немає нижнього обмеження (до цього було 2% від мінімальної заробітної плати).

Єдиний податок – третя група
Перший варіант. У разі сплати ПДВ – 2% від доходу.

Другий варіант. У разі включення ПДВ до складу єдиного податку – 4% від доходу.

Ліміт річного доходу для третьої групи збільшено до 20 млн. Грн. Відсутня ліміт максимальної чисельності найманого персоналу. До третьої групи віднесли всіх посередників з нерухомості і ювелірів (раніше їм дозволяли ставитися ще й до 5 групі). Для ювелірів без варіантів встановлена максимальна податкова ставка – 4% від обороту (підпункт 2 пункту 293.3 Податкового кодексу України).

Єдиний податок – четверта група
Ця група призначена виключно для сільгоспвиробників. Розмір ставки залежить від кількості землі, яка у господарстві. Одна з вимог при переході на цю групу оподаткування – мати частку сільськогосподарського товаровиробництва, що перевищує 75% за попередній податковий (звітний) рік.

Нової четвертої групи не стосується вимога вести розрахунки з покупцями тільки в грошовій формі (оновлений пункт 291.6 Податкового кодексу України).

У пункт 292.4 ввели слово «комісії». Це означає, що з 2015 року дохід підприємця на єдиному податку буде визначатися не у вигляді повної суми виручки, отриманої за договором комісії, а лише в розмірі комісійної нагородження.

З переліку виключили п’яту і шосту групи єдиного податку. Всі згадки про них в Податковому кодексі замінені на третю групу.

Ведення звітності за єдиним податком

Податковий кодекс України встановив два терміни подання звітності з єдиного податку:
для першої, другої та четвертої груп – календарний рік з терміном подання декларацій до 9 лютого;
для третьої групи – календарний квартал з терміном подання декларацій до 9 числа травні, серпні, листопада і лютого.

Використання касового апарату
Новими вимогами Податкового кодексу з 2015 року запроваджується норма обов’язкової наявності касового апарату для всіх ФОП, які здійснюють операції в готівковій або безготівковій формі у сферах торгівлі, послуг, громадського харчування; здійснюють прийом готівкових коштів для подальшого переказу. Касові апарати з 2015 року зобов’язані мати і інтернет-магазини.

Передбачено й винятки. Так, касові апарати не зобов’язані використовувати:
підприємці першої групи оподаткування;
підприємці другої і третьої групи, якщо вони здійснюють діяльність на ринках або продають товари дрібнороздрібної торговельної мережі, або користуються засобами пересувної торговельної мережі;
всі платники податків, які реалізують продукцію власного виробництва (підприємства громадського харчування сюди не відносяться), і видають при цьому прибуткові касові ордери. Підприємства сфери послуг не входять до переліку виключень;
підприємці, які надають банківські послуги, але не здійснюють обмінні операції та операції з приймання грошей для подальшого перерахування.

Сплата Єдиного соціального внеску фізособами-підприємцями в 2015 році
ФОП зобов’язаний сплачувати за себе єдиний соціальний внесок (ЄСВ). Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соцстрахування» встановлює нарахування ЄСВ для приватних підприємців за розрахунковою ставкою 34,7%.

Подання річного звіту за минулий рік по ЄСВ повинна проводитися до 10 лютого 2015 року.

Внески потрібно оплачувати за кожен квартал до 20 числа наступного місяця: тобто, за 4 квартал 2014 року треба заплатити до 20 лютого 2015 року. І так далі – до 20 квітня, липня, жовтня і 20 січня 2016 року.