Події в країні відбуваються настільки бурхливо, що ми вже навіть починаємо потроху забувати, з чого все почалося. Зміна всієї системи стала актуальнішою за геополітичний вибір. Але паростком нинішньої ситуації був усе-таки протест проти згортання євроінтеграції.

Україна так само стоїть перед екзистенційним вибором геополітичної реальності, якого ніхто не скасовував. Cаме тому, що навколо нього відбулася адекватна дискусія, і сталися всі подальші події. Ситуацію для спонтанного «Євромайдану» тривалий час, може, всі 22 роки нашої незалежності готувало вільне й раціональне обговорення суспільних проблем на численних конференціях, форумах, семінарах.

В доленосні, як тепер розуміємо, дні 22-23 листопада відбувався саме такий захід, серед учасників якого були переважно молодь і студенти. Другий Київський молодіжний безпековий форум. Є події, про які хочеться написати більше, ніж один раз, і Київський безпековий форум, про який уже йшлося в блозі гендиректора Arena CS Яни Матвійчук, – одна з них. А це – його молодіжна версія. Таке собі місце, де молодь обкатує свої навички публічної дискусії, розширює знання і розуміння політичної науки.

Цьогорічний захід практично винятково зачіпав тему якості урядування (“good governance”). Що це таке, як вибудувати систему, в якій державне урядування стоїть на високому рівні, які в цьому бувають регіональні й національні відмінності й особливості?

Мабуть, провідна ідея полягала в тому, що ЄС – це один із найкращих прикладів якісного урядування, тому що поєднує переваги різних підходів. Насамперед, правового – верховенство права, рівність; політичного – участь і консенсусність; та менеджеристського – ефективність.

Наприкінці з молоддю поспілкувався легендарний український фотограф-документаліст Єфрем Лукацький, який багато працював у гарячих точках. Хто знав, що невдовзі екстремальні кадри можна буде знімати і в Києві? Звичайно, говорили і про перспективи євроінтеграції, і про самміт у Вільнюсі (тоді ще в майбутньому часі). На цю розмову наклалися відомі рішення українського уряду. Але саме в ній, здається, почали з’являтися і певні проблиски надії. Недарма саме студенти склали основу того першого, ще не наймасовішого протесту.

А потім було 30 листопада і все, що сталося потому. Потім була історія.