Щодня в світі проводять сотні івентів. Виконуючи свою важливу маркетингову функцію, заходи, на жаль, залишають негативний доважок. Йдеться про пластик, який супроводжує кожну подію. Одноразовий посуд, банери, пакети, стрейч-плівка – після івенту все це перетворюється в пластикове сміття, яке підсилює катастрофічний стан екології.

Чи можливий івент без пластику?

Щороку людство викидає 200 млрд. пластикових пляшок, 58 млрд. одноразових стаканчиків і 1 млрд. пакетів. Скільки відсотків сміття «належить» учасникам заходів – невідомо. Але в цілому пластикові відходи забруднюють токсичними речовинами землю і воду. Середній термін розкладання матеріалу – 200 років. У воді під впливом сонця пластик розпадається на мікрочастинки. Ними харчуються риби, і шкідливий матеріал повертається до людини – у вигляді їжі.

Немає сенсу перераховувати всі ризики, які створюють пластикові відходи. Зараз перед людством поставлено конкретне завдання – скоротити кількість цього сміття і врятувати планету. Представники кожної галузі повинні відповідально ставитися до неї. Команда івент агентства ARENA CS вирішила перевірити, чи реально відмовитися від пластику, організовуючи великий міжнародний захід.

Паперовий посуд і екосумки з банерів

пластик и ивенты

IT Weekend Ukraine 2019 – івент в Україні, який провели, цілеспрямовано відмовившись від пластикового посуду і провівши оригінальну переробку вінілових банерів. Найбільша українська IT-конференція відбулася 7 вересня і зібрала міжнародних представників галузі. Учасники авторитетного заходу ділилися найважливішими інсайтами, результатами своєї роботи і порадами.

У цій атмосфері конструктиву і творчості було вирішено впровадити екологічну ініціативу. Представники замовника спільно з командою організаторів продумали такі способи відмови від пластику:

  • паперові стаканчики без поліетиленового прошарку;
  • баки для сортування сміття, розміщені на території локації;
  • багаторазові пляшки для учасників івенту;
  • сумки, пошиті з банерів: приклад правильної переробки пластику.

Ініціатива була сприйнята позитивно. Команда організаторів оцінила: екологічні ініціативи цілком реальні при підготовці великого івенту, і ніяк не відображаються на комфорті учасників. Чому тоді кожен івент в Україні поки не може стати екологічним?

Проблеми при пошуку альтернатив

Питання можна розглянути на прикладі двох найбільш затребуваних витратних матеріалів – одноразового посуду і банерів.

Паперові стаканчики для напоїв – що в них поганого? Виглядають гідно, дозволяють наносити на поверхню написи і малюнки, та й матеріал цілком екологічний. Насправді ця категорія посуду теж містить пластик: у вигляді тонкої плівки, зміцнює паперовий шар. Комбінація матеріалів забезпечує низьку ціну, стійкість до вологи і температурних коливань.

пластик и ивенты

Є альтернатива у вигляді повністю паперових (картонних) стаканчиків, посуду з переробленої деревини, кукурудзяного крохмалю чи конопель. Але такі стаканчики і тарілки в 3-10 разів дорожче звичайних.

Кожен захід – це сотні завдань, які потрібно вирішити в рамках обмеженого бюджету. На жаль, не завжди замовники можуть дозволити собі зайві витрати. Екологічні ініціативи часто впираються в «банальне» грошове питання.

Та ж ситуація – з банерами. Їх можна друкувати на папері або тканині. Але ці матеріали значно поступаються за властивостями вінілу: дешевому, зносостійкому, з красивою поверхнею. Знайти гідну за ціною і якістю альтернативу складно. Поки що найбільш практичний вихід – пошук можливостей повторного використання матеріалу.

Чим замінити пластик в івент-галузі?

Фахівці в усьому світі займаються пошуком матеріалів, які без шкоди для екології зможуть замінити звичну людству синтетику.

пластик и ивенты

Гриби – для упаковки

Спеціальні грибні культури можуть замінити пінополістирол, який використовується для упаковки та ізоляції, виробництва акустичних систем і товарів для розваг. Розростаючись на поверхні, гриб утворює цілісний композит. Температурна обробка призводить до деактивації мікроорганізмів і затвердінню структури. У результаті виходить водостійкий і вогнестійкий матеріал, повна і безпечна утилізація якого займає всього 180 днів.

Водорості – для сувенірів

Компанія Solaplast виробляє пластмасу на основі подрібнених водоростей. Гранули, одержувані в результаті переробки, дозволяють створювати біопластик для іграшок, флеш-накопичувачів, брелоків, упаковки, знаків. Правда, у складі містяться нафтопродукти: пошук методу виробництва пластика з водоростей без додавання нафти поки ведеться.

Столові прибори, які можна їсти

Компанія Bakeys Edible Cutlery володіє рецептом на виробництво їстівних виделок і ложок. У складі – екологічно чисті зернові культури (переважно сорго) і трохи солі. Відсутні жири і емульгатори. Термін зберігання виробів – три роки. Представники компанії заявляють: енергії, яку використовують для виробництва однієї пластикової ложки, їм вистачає для створення 100 екологічно чистих приладів.

Бананове дерево – для пляшок і контейнерів

На бананових плантаціях Уганди і Канарів щорічно 25 тис. тонн волокон бананового дерева просто звалювали в найближчі ущелини. Зараз їм знайшли раціональне застосування: довговічний і міцний матеріал є основою для еко-пластмаси. З неї створюють ємності для води, контейнери різного призначення і навіть транспортні засоби.

Конопля – для посуду

Композит з стебел канабісу – повністю біорозкладаний, нетоксичний і придатний для повторного застосування матеріал. З нього можна зробити екологічний одноразовий посуд і багато інших деталей – аж до будівельних матеріалів. Для вирощування конопель потрібно мінімум води, добрив і пестицидів – а це теж плюс для екології.

Кукурудза – для контейнерів, пляшок та іншого посуду

Кукурудзяний крохмаль – мабуть, найбільш поширений матеріал, який замінює пластик. Посуд з маркуванням PLA навіть продають у багатьох українських супермаркетах. Однак матеріал вимагає особливої ​​утилізації: якщо викинути його разом з побутовими відходами, на полігоні він буде розкладатися до 1000 років.

Висновок простий: є багато альтернатив, які дозволяють скоротити кількість пластику або повністю позбутися від нього. Той, хто хоче зберігати природу – знайде як це робити доступними способами в рамках конкретного завдання.