Майбутнє виявилося ближче, ніж прийнято про нього говорити.

Колись це мало статися, але ніхто не уявляв, що те саме «колись» відбудеться вже зараз. Українська івент-індустрія фактично повалилася, що й не дивно. Тим не менш, серед гравців сфери розваг знайшлися і ті, кому вдалося втриматися на плаву під час сильного шторму. Але що буде далі, в нашому івент «післязавтра»? Як відновити свій бізнес? Коли економіка покращиться?

 лучшие ивент агентства Украины

Яна Матвійчук, засновниця ARENA CS

2:0 на користь COVID-19 чи як ми профукали свій бізнес

В Україні часто доводиться слухати одну й ту ж історію в різні часи: тільки налагодився бізнес, як прийшла велика … проблема. Так, в нашій країні економіка продовжує бути слабкою і дуже вразливою. Разом з тим очікувати стабільності в епоху глобалізації, мабуть, дуже наївно. Сучасний світ швидко змінюється і подекуди складно передбачити, яким буде новий поворот. Це яскраво продемонстрував 2020 й рік. Виявилося, що світ без кордонів може ефективно обмінюватися не тільки товарами і послугами, але також і вірусами. Спираючись на історичний досвід, вкрай дивно, що COVID став великим сюрпризом для людства.

Ми занадто переоцінили своє значення і свою могутність. Це зробило нас легковажними і вразливими. Івент-індустрія не стала вийнятком. Ми не хотіли думати про те, що все хороше коли-небудь закінчується. АЛЕ! Кінець – це можливість для починань. У кризовий час важливо бути прагматичним. Як це не гірко, щоб з’явилося щось нове, треба відмовитися від чогось старого. Такий процес необхідний для розвитку.

У 2019 му році український бізнес розваг та подій зміг відновитися після кризи 2014-2015 рр. Пов’язаної з революцією Гідності та початком війни. 2020 й рік повинен був стати етапом повноцінного розвитку. Але чи сталося б все саме так, якби не COVID?

Я в цьому не впевнена.

Справа в тім, що івент-ринок став надмірно роздутим. Швидше за все, за кілька років його б знищила інфляція. Мабуть, не так погано, що COVID-19 виконав цю роботу раніше. Таким чином ми виграли час.

Криза завжди прибирає з гри неефективний бізнес. Компанії з добре вибудованою системою в будь-який час залишаються на плаву.

За останні роки вітчизняний івент-ринок наповнився випадковими людьми, які, за їх твердженням, просто люблять робити свята. Ті, хто бажає легких і веселих грошей виявилися такими ж легкими і веселими.

організація презентації Україна

VW Touareg launch 2018

Тепер, після глобального карантину, кожен з нас повинен переглянути підхід. Світ вже давно почав змінюватися, а ми залишалися все тими ж. Продовжуючи в тому ж дусі, ми загрузнемо в збитках і звинуваченнях кого завгодно. Тим, хто до сих в справі і тим, хто хоче в нього повернутися, необхідно вивчити уроки великої кризи. Які ж вони?

Українці бояться ризикувати

 Віртуалізація івентів в Україні могла б пройти набагато ефективніше, якби ми хотіли креативити. Українська комерційна творчість, на відміну від чистої творчості, вважає за краще залишатися традиційною, побоюючись експериментів. Експеримент – це ризик, а ризикувати власним коштом погодяться мало і клієнтів, і агенцій. Але чи можливий бізнес без ризику? Напевно, так, але це вже слабка подоба бізнесу. Власне, з цієї причини індустрія в 2020-му році і провисла.

Традиційно вітчизняні івентори в своїй однотипності звинувачують споживачів. Дійсно, коли мова заходить про корпоративи, клієнт найчастіше віддає перевагу ковбойським, піратським і іншим тематичним «зрозумілим» вечіркам. Свіжі ідеї, ніби, не сильно приживаються.

Всякі «гетсбі» і «оскари» були поширені десятиліттями, але вони вкрай рідко вражали аудиторію наскільки, щоб рухати компанію замовника в якийсь бік хоч на міліметр далі, ніж «одягнутися, поїсти, випити, потанцювати і пофоткатись».

Причина зовсім не в якості формату або креативу. Проблема в тому, що формат або креатив рідко співставляють зі специфікою, цілями, напрямком і завданнями бізнесу відносно до аудиторії того чи іншого проекту. Аудиторія повинна відчути і усвідомити концепцію на кожному рівні, в кожному моменті події, щоб її сприйняття і свідомість змістилося в потрібну для бізнесу сторону. Брифи рідко допоможуть (на практиці – ніколи) перейнятися такими завданнями і потребами аудиторії. Дуже часто, клієнт не може розповісти про себе все в деталях щиро, тим більше, в рамках сухої стандартної анкети. Він не розуміє (і не повинен), що саме потрібно знати нам – івенторам.

Як відомо, успішність заходу визначається залученістю відвідувачів. Для досягнення такого результату, необхідно самому залучитися в середовище аудиторії і відчути її. Так, перед плануванням концепції корпоративу або конференції для співробітників, слід провести деякий час на підприємстві і відчути, чим дихають і як взаємодіють співробітники компанії. Чи багато хто займалися подібним? Чи багатьох пускали спостерігати?

Якщо продукт (концепт, івент) не має попиту, справа в неактуальності продукту – пропозиції, а не в клієнті чи його низьких доходах.

Наша пасивність породила застій, який обернувся крахом.

Віртуалізація подій, яку ми стали різко впроваджувати і копіювати тільки останнім часом, вже давно розвинена на заході. Онлайн-формат може бути навіть вигіднішим і цікавішим, ніж ми звикли думати. Але нарешті нас витрусили із зони комфорту. Тепер ми отримали залізний аргумент, аби розім’ятися в творчості нових ідей, форматів, механік.

организация церенонии награждения

grc.ua, HR Brand 2020

Пандемічні тренди: де онлайн прижився ефективно?

 Всупереч жорсткому локдауну, навесні 2020го року деяким компаніям, що організують екскурсії, вдалося отримати дохід з несподіваних експериментальних джерел. Як виявилося, віртуальна екскурсія може бути дійсно цікавою, завдяки унікальним мультимедійним продуктам, які незручно демонструвати в ході звичної прогулянки. Крім того, віртуальний формат дозволяє зібрати велику аудиторію через зниження вартості і загальної доступності. Багато людей хочуть отримати цікаву інформацію, зберігши своє комфортне середовище. Тільки за допомогою віртуальних технологій можна гуляти по паризьких катакомбах, залишаючись у квартирі в Черкасах з мискою попкорну або чашкою кави.

Інтернет стискає простір, і його можливостями потрібно активно користуватися. Віртуальні екскурсії та навчальні курси змогли підвищити свої заробітки при зниженні вартості участі при залученні набагато більшої аудиторії. Що вже там приховувати, мабуть, багатьом з нас хотілося заритися в подушку, сидячи на лекціях з історії або соціології. Зараз така можливість є, і вона чарівна.

Ця практика буде розвиватися і вдосконалюватися. Публіці будуть особливо цікаві екскурсії по тих місцях, в які складно потрапити, наприклад, по Верховній Раді, Офісу Президента або Маріїнського палацу. Тренінги або курси підвищення кваліфікації з основної або творчої спеціальності. Деякі формати подій також можуть входити в програму корпоративів. Головне – цікава і професійна подача і доступність для широкої аудиторії.

На відміну від вищезгаданих форматів, навряд чи широко розвинуться в найближчі роки онлайн-фестивалі. Так, віртуалізація допомагає зібрати велику аудиторію, але поточне покоління так любить фестивалі саме завдяки живим емоціям і унікальній енергетиці великої маси людей, об’єднаних спільною пристрастю. Одним з унікальних прикладів успішного онлайн фестивалю є «One World: Together at Home», організований ВООЗ на підтримку медиків. Він зібрав аудиторію в кризовий момент, який застав безпрецедентно величезну аудиторію в дуже обмеженому просторі власних осель і дуже обмеженому просторі загальної інформаційної бульбашки тривожності. Хедлайнери також виступали зі своїх осель, що дозволило публіці побачити улюблених виконавців в неформальній обстановці. Разом з тим це і підкреслило загальну обмеженість в просторі і думках.

У поточному ж стані світу повторити таку хвилю емоційного єднання великої кількості людей через музику онлайн навряд чи буде можливо.

В якості ще одного прикладу можна навести концерти в форматі відеоігор. Глядач може бути присутнім на шоу у вигляді аватара. Незвичайні персонажі, які можуть з натисканням кнопки верещати, стрибати або махати ліхтариком під «медляк» – також визначне ноу-хау карантинного періоду. З його допомогою створюється своєрідний «движ» і ефект присутності. При цьому аватар артиста і його дії на сцені залишаються наближеними до реальності.

Очевидно, такий тренд збережеться в колі молодих людей, що з народження живуть з потужними гаджетами комп’ютерними іграми та цифровим спілкуванням з пелюшок. Цілком можливо, що відчуття, які ми звикли вважати обміном енергіями й емоціями, трансформуються у нових поколінь і будуть сприйматися ними і через цифрові інструменти.

Варто відзначити, що звичайний виступ групи в студії або на тлі банера не дуже цікавий для суто віртуальної трансляції і для артиста, і для аудиторії. Причина в банальності такого походу і відсутності зворотного зв’язку в обидві сторони. Цей тренд епохи самоізоляції не отримає відчутною популярності в доступному для огляду майбутньому.

Event planning in Ukraine

ARENA CS meeting planners Ukraine

 Вимоги-2021

 Ми часто чуємо про те, як тепер люди уникають рукостискань і обіймів. Кажуть, що багато британців навіть відмовилися від сексу. Але що відбувається насправді?

Всупереч розвитку онлайн-івентів і рекомендацій МОЗ, дрібні клуби продовжували робити вечірки. На них збиралося сотні людей. З кінця січня невеликі заклади поновили активну роботу. Відвідувачів стало ще більше. Без сумнівів, люди будуть охоче ходити на концерти та фестивалі в цьому році. Публіка скучила за соціальними зв’язками і минулими розвагами. Відкладений попит накопичується.  Але це не означає, що формати подій не потрібно вдосконалювати. Адже 1 вірус показав нам як може відняти у суспільства все. Необхідно мати резервні ефективні механізми і диверсифікувати ризики вже зараз, паралельно розвиваючи нові галузі та напрями.

Зараз, коли поїздки за кордон стали різко обмеженими, з’являється також ніша розважальних заходів для В2С аудиторії, оскільки внутрішній туризм, переживаючи бум, залишається переважно в недорозвиненому стані. І доки туристичні компанії працюють над створенням необхідної сучасної сервісної інфраструктури, у івент фахівців з’являється ніша розважальних точок тяжіння в різних цікавих місцях країни.

Також не варто забувати про тренди, які зміцнювалися до пандемії. Багато з них залишилися актуальними. Зокрема, варто виділити наступне.

Атмосферність подій

 Чому люди ходять на концерти і вечірки? Їм хочеться відірватися від повсякденної реальності. Подія, підготовлена з розуміння аудиторії, згідно змістовної концепції з різноманітністю тематичних вражень та інтерактивних зон, викликає живі емоції. Яскраві враження – приманка, яка тримає публіку на вашому гачку. Згадайте фільм «Прекрасна епоха» – весь його сюжет побудований на організації серії подій, які не просто розважали аудиторію, а буквально змінювали ставлення до життя.

В цьому напрямку обмежень для фантазії практично немає. Крім автентичних фестивалів і реконструкцій можна розробити безліч варіантів сюжету і активностей, важливо лише адресувати їх конкретної аудиторії та тримати у фокусі мету події. Все більшого значення набуває персоналізація вражень.

Технологічність

 Нові технології завжди викликають великий інтерес і багато емоцій. Перфоманси українських технологічних провайдерів, помножені на талант режисерів і креативність ідей, не раз вражали публіку в світовому масштабі. Як зазначено вище, техніка і спецефекти не передають енергії та емоцій, але саме вони здатні значно посилити ефект творчого прийому і навіть створити його.

Екологічність

 Розумне споживання – вимога часу, що активно впроваджується у західному світі. Україна, як його частина, також повинна слідувати за трендом сталості розвитку. Модульні або світлові декорації, використання перероблюваних або природних матеріалів, повторне використання елементів, відмова від пластику всюди, де це реально і т д. Встановіть на заході сортувальні баки і проінформуйте відвідувачів про це.

Не забувайте: люди – діти природи, а не асфальту. Тому, нам подобаються події на природі. Екологія повинна бути врахована на етапі створення креативної концепції. Метафан на відкритому просторі така ж погана ідея, як і запуск тисяч гумових куль в небо.

Яна Матвийчук

ЕКО івенти набирають популярності

Пізнавальний відпочинок

 Банальні «п’янки» – це те, що може організувати будь-який працівник будь-якої компанії. Більш того, так провести час можна і поза корпоративом.

Все більше людей прагне проводити час і весело, і корисно. Західний бізнес, і повинна зазначити, все більше українських компаній вважають за краще проводити неформальні семінари, конференції та форуми у фановому та едьютеймент форматі для підвищення і освіченості, і кваліфікації, і емоційного підйому, і мотивації співробітників замість «класичних» корпоративних заходів.

Все, що робиться на корпоративному рівні, має націлюватися на формування, розвиток і підвищення культури і корпоративної, і загальнолюдської. Приємно, що останнім часом тенденція конструктивних корпоративів набирає все більшої популярності в Україні.

Соціальна відповідальність

 Особиста причетність до добрих справ звеличує людину і змушує її відчути кращою версією себе. Корпоративна благодійність з особистим залученням колективу робить компанію більш згуртованою.

Все частіше в якості корпоративів проводяться спільні активності з людьми, які потребують підтримки. Будь-який благодійний проект, організований колективом підприємства, стає частиною особистої історії «кращого себе» для кожного співробітника і його кола спілкування.

Такий тренд отримав величезний поштовх в розпал пандемії. Сильні кризи і потрясіння завжди значно мобілізують людей для спільної допомоги найбільш постраждалим сторонам.

Найголовніша тенденція

 Варто відзначити, що загальні тренди необхідно враховувати, але ще важливіше – створювати власні. Зараз сприятливий час для старту власних течій і формування аудиторій для власних трендів. Взяти, до прикладу, той же Clubhouse як переосмислення радіо або підкастів з Zoomом.

Немає сенсу у великій кількості провайдерів, механік, технологій, концептів, якщо вони в своїй суті дублюють один одного. Конкурентоспроможність на «дрижливому» ринку можлива за умови або абсолютної унікальності якості чи продукту, або найнижчою вартістю. «Середній клас» в таких обставинах приречений терпіти найбільші збитки.

Пам’ятаймо, івент-індустрія, серед іншого, створює і розвиває культуру. Нехай же вона буде культурною і прогресивною. Долучайтеся до цього процесу!

ARENA CS team

Waiting for live events in 2021

Економічна складова: коли івент-ринок вилікується від ковіду?

 Експерти порівнюють кризу 2020го року з кризою 2008-2009 рр. Щоб оговтатися від неї, провідним державам знадобилося близько 5-ти років. На думку аналітиків, після пандемії світова економіка надолужить своє значно швидше. Оптимістичні прогнози говорять про період менше 3-х років. Але реальні терміни залежать від дій влади в глобальному масштабі (а вони поки незрозумілі), а також активності бізнесу в комунікаціях з урядами.

Зараз в нашому уряді заговорили про зниження податків і введення пільг для бізнесу. Деякий тиск в цьому напрямку на уряд здійснює і Захід. Безумовно, Україні необхідно підіймати економіку, що почала просідати ще в 2019-му році. Ця ситуація може зіграти на користь бізнесу.

Як ніколи, нині підприємці повинні наполягати на своїх правах. Влада не знає, як впоратися з кризою, тому існує велика ймовірність, що за активної, системної та розумної роботи з боку підприємців, політики нарешті створять сприятливе середовище для бізнесу. Ми повинні в це вірити, ми повинні за це боротися.

Очевидно, українським івенторам необхідно більш тісно і продуктивно співпрацювати між собою і об’єднуватися в профільні громадські організації. Час сліпої конкуренції позаду. Громадянське суспільство здатне змінювати, в тому числі, політичний ландшафт в довгостроковій перспективі

Давайте відроджувати ринок з оптимізмом і натхненням!